buildinn

האם העיר שלכם עוזרת לעסקים?

בואו לקרוא את הדוח הבינ״ל החדש שיצרנו יחד עם המרכז לשלטון מקומי ועם הזרוע של האיחוד האירופי לרשויות במזרח התיכון (ARLEM). תוכלו למצוא בו מתודולוגיה סדורה לסיוע לעסקים בעיר שלכם

71385125_2092001187773043_1815082943412961280_o

אודות הדוח הבינ״ל

כוחה של טרנספורמציה

דיגיטליזציה כגורם מפתח להאצת עסקים
ברשויות וערים באיזור הים התיכון

כיום, 99% מהעסקים הם זעירים, קטנים, ובינוניים, רק אחוז אחד הם עסקים גדולים.

אחוז אחד!

הקטנים בד״כ פחות חדשניים, הם מתקשים להמציא עצמם מחדש, ופעמים רבות אין להם את התקציבים שיש לעסקים הגדולים.

ועדיין, הם לב הכלכלה. כשהם חדשניים וחזקים הם מייצרים עוד משרות, מפחיתים את עלויות היצור, מצליחים להעלות את הרווחיות, מתאימים את המודל העסקי שלהם לתקופה, ומגדילים את הנגישות שלהם למקורות מימון.

אבל ההצלחה של עסקים קטנים לדלג מעל משוכת הדיגיטל והחדשנות, היא לא רק משימה של בעלי העסקים, אלא גם של כולנו כחברה, ושל ראשי הרשויות בפרט.

תפקידם של ראשי הרשויות המקומיות הוא לסייע להן ולהתגבר על הדרך על חמישה מימדים של חסמים מרכזיים ולקדם פתרונות מקומיים.

דוח זה נכתב על ידי ראש המועצה המקומית גני תקווה, הגב׳ ליזי דלריצ׳ה, בליווי מר ניר קורן, מנכ״ל חברת הייעוץ לחדשנות מישראל buildinn ויחד עם מינהל קשרי חוץ במרכז השלטון המקומי.

המסגרת המארגנת

למה זה חשוב?

כאשר ראשי הרשויות המקומיות מבקשים לפעול ליצירת שינוי, עומדים בפניהם אתגרים רבים.
חלק משמעותי הוא היכולת לזהות בצורה נכונה את הדרך להוביל את התהליך.
כדי לעשות זאת בצורה נכונה יש לפעול בארבעה שלבים.

1. למה?

אבחון והבנת החסמים שעומדים בפני הרשות המקומית, כך בכל תהליך, ובייחוד במצב שבו יש כוונה לסייע לעסקים לקדם דיגיטציה. כדי לעשות זאת נכון עלינו להבין למה השינוי נדרש, איזה צורך עולה כעת, ורק לאחריו לעבור לשלב הבא.

2. מה?

השלב הבא להובלת השינוי ברשות המקומית , עוד טרם ניהול התהליך עצמו הוא הגדרת התוצאות הרצויות, ומהי האסטרטגיה הצפויה.

3. מי?

השלב השלישי בתהליך הינו הגדרה ברורה של מחזיקי העניין. היכולת להבין מי מושפע מהשינוי, ומי יהיה מעורב בתהליך קריטית להמשכיות (גורמים מעורבים אפשריים: רשות, ממשלה, עסקים, יזמים, תורמים, הציבור הרחב ואחרים).

4. איך?

השלב הרביעי בתהליך הנעת חדשנות, מגיע לאחר שבוצעו השלושה שלפניו והוא עוסק ב״איך״. איך ניישם את המהלך בצורה נכונה, איך נטמיע את התהליך ונגרום לעסקים לעבור לדיגיטל, איך נוודא המשכיות, ואיך נקדם יישום אופרטיבי של התוכנית כך שתיצור ערך ותימדד בצורה נכונה.

סדר השלבים הינו קריטי, ורק התחלה מדויקת משלב ה״למה״, תוכל לאפשר לרשות המקומית לוודא לאורך כל התהליך שהיא פועלת למען המטרות הנכונות, ולא בוחרת דרך, ומנסה בדיעבד להצדיק את הרציונאל שמאחוריה.

המתודולוגיה שלנו

חמשת המימדים של המודל

5 מימדים
18 חסמים אפשריים
19 פתרונות
10 צעדים

אחרי מענה על ארבעת השאלות לעיל, ניתן לאתר חסמים באחד מבין 5 מימדים. חמשת המימדים העומדים בפניה של הרשות המקומית המבקשת לקדם חדשנות בקרב העסקים שאצלה הם:
חלק משמעותי בקידום עסקים לחדשנות דיגיטלית מחייב להבין איך נראית כיום המחויבות של הרשות המקומית כלפי אותם עסקים, והאם היא פועלת כגורם מעכב או מאיץ. שני המימדים הראשונים עוסקים ביכולת של הרשות המקומית ליצור שינוי מבני, כזה המתמקד בתהליכי חקיקה, רגולציה, ויצירת מסלולים מהירים או מעכבים.
חלק משמעותי שני נעוץ ביכולת להגדיר נושא ספציפי בו ממוקד האקוסיסטם העירוני. ככל שהרשות המקומית מצליחה להגדיר תחום מוגדר בו היא מבקשת להוביל ברמה האזורית, ארצית, עולמית, קל יותר למשוך שחקנים משמעותיים פנימה, ולסייע בקידום חדשנות ובמעבר לאונליין בדגש על העוסקים בנושאי הליבה שנבחרו.
החלק השלישי ממוקד ביכולת לזהות קבוצות שונות במרחב העירוני, להעצים אותן ולהבין את צרכיהן. כך ניתן לאתר בצורה טובה יותר את הכישורים הנדרשים, את הדברים שמאפשרים לעיר לפעול טוב יותר, וכיצד ניתן ליצור שותפיות מעצימות על בסיס חברתי, שיוכלו לחזק גם את הקשרים בין העסקים בעיר.
מעת שיצרנו תשתית נכונה, אפיינו בצורה נכונה את השחקנים באקוסיסטם, והעצמנו קבוצות, נותר לסייע לעסקים עצמם לקדם חדשנות – הרשות המקומית בכובע של גורם המאפשר חדשנות.
המימד החמישי עוסק בקישור לחיבורים בין השחקנים. סקרנו עשייה במימד שיוצר מסגרת רגולטורית טובה, חסמים שיכולים להיות קשורים למיפוי השחקנים באקוסיסטם, הבנת צרכי הקבוצות השונות ועד היכולת לגרום לעסקים לעבור יותר ויותר לדיגיטל, הקבוצה האחרונה של החסמים במימד החמישי מתמקדת ביכולת ליצור יותר חיבורים בין השחקנים עצמם.

10 צעדים לראש העיר

איך עושים את זה בפועל?

הקודם
הבא

להורדת הדוח הבינלאומי לערים שרוצות לסייע לעסקים

מצאו את השפה שמתאימה לכם

nir circle (4)

בואו נדבר

ונבנה ביחד
עיר פרואקטיבית
גם אצלכם

צריכים עוד מידע?
חייבים את הדוח?
מלאו את הטופס והדוח בדרך

רוצים כבר לדבר?
מוזמנים לשים לנו פה למטה משהו בלו״ז ונפגש בעתיד

מלאו פרטים וקבלו למייל את הדוח