buildinn

תל אביב: איך להיות סופרמן או וונדר וומן?

על 8 טיפוסים של מנהלי חדשנות בארגונים והקשר שלהם לתרבות הארגונית, לתפקיד שתקבלו ולתקציב שיועמד לרשותכם. מאמר שכל מנהל חדשנות צריך לקרוא

בסוף הפאנל שנערך במפגש של הקטליזטורים באמזון בספטמבר 2019, הצגנו מודל המתאר 8 טיפוסים של מנהלי חדשנות שנתקלנו בהם בארגונים לאורך השנים (לכאורה לכאורה). ניתחנו אותם על פי שלושה מימדים שונים: תפקיד, תרבות ותקציב.

תפקיד פירושו הגדרת התפקיד בארגון. עד כמה יש משרה מלאה לניהול חדשנות בארגון, לאיזה דרג כפוף מנהל החדשנות, והאם יש לו צוות של עובדים איתו. תרבות פירושה עד כמה התרבות הארגונית פתוחה לחדשנות ורוצה לראות שינוי בפועל.
תקציב
פירושו האם קיים תקציב ייעודי לנושא, ועד כמה הוא רחב או מצומצם.

לא מדובר בהגדרות של כן או לא, אלא בסקאלה, ואנו מציעים לבחון עד כמה כל אחד מהמימדים חזק אצלכם, ואיזה סוג מנהל חדשנות יוצרות ההצלבות האפשריות בין המימדים, או במילים אחרות מה אתם צפויים לחוות בתפקיד בעתיד הקרוב.

המתוסכלים (תרבות ארגונית בלבד) – מוביל החדשנות שבארגון שלו יש המון רצון לראות חדשנות בשטח, אבל אין לו הגדרת תפקיד ברורה, ואין לו תקציב מוגדר לחדשנות, קרוב לוודאי שיחווה תסכול גדול. גם ביכולת לראות שינוי בפועל וגם בהמשכיות.

היחצ"נים (הגדרת תפקיד בלבד) – כשיש הגדרת תפקיד ברורה למנהל החדשנות, ולעיתים גם צוות חזק, אבל אין פתיחות בארגון ונכונות להכניס חדשנות ואין תקציב ייעודי לנושא, כנראה שנשמע המון רעש על חדשנות, הרבה הצהרות, אך לצידן מעט עשייה.

המפיקים (תקציב בלבד) – אם יש לך כמנהלת חדשנות רק תקציב, גם אם הוא גדול, כנראה שזה יגמר בהפקת אירוע – הימור שלנו, האקתון, או סוג כלשהו של אירוע חדשנות שאין בו המשכיות ביום שאחרי. המפיק שונה מהיחצ"ן כי הוא לא מדבר על זה, אלא עושה פעילות כלשהי, אולם אין אצלו מישהו שיודע להוביל את זה ביום שאחרי, ולכן זה נגמר באירוע פנימי או חיצוני בנושא.

מיישרי הגבעות (תרבות + תפקיד) – קבוצה ייחודית של מנהלי חדשנות, שיש אצלם תפקיד ברור וצוות ייעודי, והארגון מאוד פתוח לחדשנות, אולם אין תקציב ייעודי לנושא. מיישרי הגבעות, יזיזו הרים יהפכו עולמות, יגרמו לחדשנות להיכנס ללא עלות, ומצליחים להזיז שינויים משמעותיים בארגון אך לא ברי שכפול או המשכיות לאורך זמן.

הפיילוטנים (תפקיד + תקציב) – אם זכיתם להכיר אחד כזה, מצבכם טוב. יש להם תפקיד וצוות ייעודי, ויש להם תקציב מופלא. רק בעיה קטנה, הארגון שונא חדשנות. הם מובילים הרבה תהליכים, יש להם תקציבים לפיילוטים, אך זה נשאר בעיקר בשלב הפיילוטים ולא מתקדם הלאה להטמעה.

הקניינים (תרבות + תקציב) – אלו שיש אצלם תרבות שפתוחה לחדשנות, ויש הרבה תקציב אך אין להם מנהל ייעודי לנושא, מקבעים בארגון תפיסה של חדשנות כשינוי הגדרות הרכש. נגדיר מה הטכנולוגיה שאנחנו רוצים, ובגלל שיש תקציב, נסתכל על זה כתהליך רכש, מגדירים, בוחנים הצעות וקונים. אין תהליך אצלם פנימי או חיצוני, והידע בתוך הארגון ומחוצה לו לא משנה תהליכים בארגון. חדשנות עבורם היא מוצר מדף לכניסת פתרון חדש.

השחקנים (אין תרבות – אין תפקיד – אין תקציב) – אלו משחקים בתאטרון החדשנות. הם אומרים חדשנות, אבל לא ברור על מה זה נשען, אין תהליך מובנה וסדור, אין אמא ואבא לחדשנות, וחברות טכנולוגיות חיצוניות עיקר מרגישות תסכול בעבודה איתם.

הסופרמנים/וונדרוומניות (תרבות + תקציב + תפקיד) – אלו הכוכבים של התחום. נתן להם האל הטוב גם תפקיד רחב וצוות, גם תקציב נרחב לעשייה והארגון כולו צמא למהלכים. כאלו היינו רוצים לראות יותר, כאלו אנחנו רוצים לעזור לכולכם להיות.

ובסוף, השאלה היא איך כולנו יכולים לעזור אחד לשני לנוע קדימה לכיוון המרכז של גיבורי העל?

פוסטים נוספים

בונים חדשנות

וורשה: קנבס הרעיונאות – איך לפצח את האתגר הגדול הבא?

כלי חדשנות חדש שבנינו בבילדאין השבוע שמסייע בפיצוח אתגר. קנבס הרעיונאות מאפשר חיבור בין 4 כלים שונים כדי לראות במקום אחד, במהירות ובזמן אמת מעל 40 פתרונות לאותו האתגר ובעיקר לבחון – מי מהם יוצר הכי הרבה ערך? דרישות סף: יכולת לקבל פידבק מאחרים, חיבור לאתגרים גלובליים, ויכולת לחלום ולהעיז

בונים עולם מונגש

האו״ם, וינה: חדשנות שיוצרת אימפקט

למה נסעתי עד לבנייני האו״ם בווינה, מה אפשר ללמוד משם על חדשנות חברתית ולמה חשוב לבחון את עקרונות ה-sdg בדרך לשנות את העולם? על החיבור בין חדשנות לקיימות

nir circle (4)

מעניין?

בואו נבנה את
הדבר הגדול הבא
אצלכם


צריכים עוד מידע מאיתנו?
רוצים לשמוע מה אנחנו יכולים לבנות בעיר שלכם או בארגון שלכם?
מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם בתוך כמה שעות