buildinn

וורשה: קנבס הרעיונאות – איך לפצח את האתגר הגדול הבא?

כלי חדשנות חדש שבנינו בבילדאין השבוע שמסייע בפיצוח אתגר. קנבס הרעיונאות מאפשר חיבור בין 4 כלים שונים כדי לראות במקום אחד, במהירות ובזמן אמת מעל 40 פתרונות לאותו האתגר ובעיקר לבחון - מי מהם יוצר הכי הרבה ערך? דרישות סף: יכולת לקבל פידבק מאחרים, חיבור לאתגרים גלובליים, ויכולת לחלום ולהעיז

את קנבס הרעיונאות בנינו מתוך צורך. רצינו לאפשר למשתתפי סדנת פיצוח האתגרים שהעברנו למובילי חדשנות להכיר 4 כלים חדשנות שונים, אבל לוודא שני דברים. הראשון, שהפתרונות שלנו כולם מוכווני אתגר גדול ומשמעותי, והשני, הוא שבתום הסדנה ניתן יהיה בקלות לבחון בין כל הפתרונות ולהעדיף את הטוב ביותר. ישנם חמישה שלבים לקנבס הרעיונאות, בואו נתחיל.

בתמונה: מובילי החדשנות של העיר ירוחם בעבודה עם הקנבס

שלב ראשון: להגדיר אתגר חכם

החלק הראשון של התהליך מוקדש למיקוד במרכז הקנבס. אנחנו מתחילים באיפיון של האתגר המרכזי איתו אנחנו מתמודדים. הגדרה נכונה שלו מתחילה בשם בין שתי מילים (שיהיה קליט, זכיר ומובן). לאחר מכן יש לאפיין אותו כאתגר חכם במסגרת 8 מילים. המגבלה של המילים היא שמחייבת אותנו לזקק ולחדד את האתגר. הגדרתו כ״אתגר חכם״ נשענת על smart targets (כלומר שיהא ספיציפי, מדיד, בר השגה, רלוונטי ותחום בזמן). אתגר טוב יודע להגדיר את הכאב בצורה רחבה, שאינה מהווה קיטור ושאינה פתרון מוצע. אתגר טוב יכול לקבל אליו פתרונות רבים. אם האתגר שלנו כזה, נכתוב אותו במרכז הקנבס ונחזור אליו כל הזמן, כדי לוודא שאנחנו פותרים את הכאב האמיתי. לקריאה נוספת על אתגרים חכמים

שלב שני: להיות חולם ריאליסט ומבקר כמו וולט דיסני

הרעיון: השלב השני מבוסס על מתודולוגיה שהגדיר וולט דיסני כשביקש לאפשר לצוותי חדשנות שלא להיות תקועים בעמדות בסיס (חלקנו נהא חולמים, חלקנו ריאסליטים, ותמיד יהיה מישהו שיהיה שם לבקר). וולט האמין שכדי לנטרל את הכניסה לעמדות אלו, וכדי לסייע בהפעלת שריר החדשנות, אנחנו צריכים להגדיר כובעים. להגדיר שכולנו בצוות נהיה כרגע חולמים (ונאפיין את החלום שלנו), בשלב השני נהא כולנו ריאליסטיים ונציע פתרונות, ורק לאחר שני אלו נבחן את הדברים בעיניים ביקורתיות.

היישום בקנבס: במסגרת העבודה על הקנבס נתחיל בעיגולים שמצד ימין, ונרשום עליהם את החלומות שלנו, הדברים שנרצה שיקרו והם עבורנו ההישג הגדול ביותר, החלום שאליו נרצה לשאוף (ביחס לאתגר כמובן). לאחר שמילאנו 5-6 חלומות, נוכל לחשוב על פתרונות שנותנים מענה לחלום. נדגיש את הבנייה לגובה – אתגר ולמולו חלום, למול החלום פתרון אפשרי וריאליסטי. לאחר מכן, ניתן להוסיף על הקנבס נקודה אדומה ביחס לסיכון מסוים שאנחנו מזהים (בשלב שבו כולנו מבקרים). לקריאה נוספת על הכלי של וולט דיסני.

סיימנו ויש לנו 10 פתרונות? נעבור לחלק השלישי

שלב שלישי: ליצור חוויה של 11 כוכבים כמו איירביאנבי

הרעיון: ב-airbnb ביקשו לבחון מה יש שם מעבר לפתרון בסיסי של 5 כוכבים. הם איפיינו את חוויית האירוח בדירה של אדם אחר, וניסו להבין איך תראה חוויה של 6 או 7 כוכבים (כזו שיוצרת ערך וחוויה ללקוח ועדיין תהא ישימה כלכלית) ואיך תראה חוויה של 10 ו-11 כוכבים (כזו שיוצרת ערך וחוויה מטורפת ללקוח אבל לא ריאלית כלכלית בשום מצב). היכולת להסתכל על אלו ועל אלו מרחיבה את החשיבה, מציגה לנו פתרונות חצי אפויים, ובעיקר מאפשרת הרחבה של תפיסת החוויה של הלקוח ומה הוא היה מצפה.
היישום בקנבס: במסגרת האגף השמאלי העליון נעלה לאתגר שלנו פתרון של 5 כוכבים (פשוט שעושה את העבודה), לאחר מכן נחפש פתרון של 7 כוכבים (שיוצר חוויה אבל כלכלי וישומי) ומשם נחפש פתרון מופרע ולא ישים של 11 כוכבים (ששום סכום כסף לא יקנה לנו). ומכאן שוב נחזור ל-5, 7 ואז 11. מרגע לרגע נשאל ביחס לפתרונות – האם באמת הם 11 כוכבים, או שאנחנו פשוט לא מעיזים לחלום מספיק רחוק והם לגמרי אפשריים. זו המטרה.
לקריאה נוספת על הכלי של airbnb ליצירת חוויה של 11 כוכבים

סיימנו ויש לנו כבר 20 פתרונות? נעבור לחלק הרביעי

שלב רביעי: להתחבר לאקוסיסטם ולהשפיע על הלקוח

הרעיון: אחרי שנים של עיסוק בחיבור שבין קיימות לחדשנות ביססתי את גישת just impact שנועדה לאפשר לארגונים לצאת מהמעגל המרושע של יישום קיימות ללא תכלית. כאן נבחן האם קיים חיבור לאחת מהמטרות הגלובליות שהציג האו"ם במסגרת ה-sdg ונחבר את האתגר אליה ליצירת שינוי גלובלי עלינו ועל הלקוח.
היישום בקנבס: בוחנים לאיזה מ-17 אתגרי האו״ם האתגר שלנו מתחבר (ואולי כמה אתגרים), מגדירים את השינוי שנעשה אצלנו, ואת זה שנוכל לסייע ללקוח בקצה לעשות. אם אין לנו יכולת להשפיע על הלקוח לעשות גם את השינוי אצלו, אנחנו לא יוצרים אימפקט. לקריאה נוספת על הכלי של בילדאין ליצירת אימפקט


סיימנו ויש לנו כבר 30 פתרונות? נעבור לחלק החמישי

שלב חמישי: לשדרג פתרונות באמצעות ראונד רובין

הרעיון: החלק האחרון מחייב עבודה בקבוצה, במסגרתו אנחנו משתמשים במתודולוגיית round robin שמאפשרת לאנשים אחרים לקרוא את הפתרון שלנו ופשוט להציע שדרוג ולהעביר הלאה.
היישום בקנבס: במסגרת הקנבס אנחנו מסתכלים על כל הפתרונות שעלו עד כה, בוחרים את הטוב ביותר שעלה מבין ה-30, יורדים לאיזור הימני התחתון, ומזינים אותו כרעיון המקורי שלנו. מכאן אנחנו מעבירים בין המשתתפים, כאשר כל משתתף משדרג ומוסיף עוד תוספת לרעיון, עד שנקבל אלינו את הקנבס, ונוכל לאגד את כל התוספות לרעיון אחד משודרג.
לקריאה נוספת על מתודולוגיית ראונד רובין

שלב הסיום
בסיום התהליך, לכל משתתף יש קנבס, שבמרכזו אתגר ברור, ועליו כ-30 רעיונות, ואחד שיצא למסע ואפילו קיבל שדרוגים ותוספות. בכל רעיון נאלץ להעיז ולחלום, לכוון לחוויה מופרעת אבל להישאר תמיד עם רגליים על הקרקע, וזהו השלב שבו כדאי לקחת את הכל יחד, ולחבר לפתרון אחד שיאפשר לנו להכשל מהר ובזול, ולבחון האם הרעיון שלנו אכן ישים.

המאמר פורסם גם במגזין החדשנות של אלתא, והכלים הם חלק מארגז הכלים של בילדאין, שמאגד מעל 70 כלי חדשנות שונים ומועבר כתוכנית להכשרת מובילי חדשנות בארגונים.


לחצו כאן להורדת קנבס הרעיונאות – BIC : buildinn ideation canvas

פוסטים נוספים

בונים עולם מונגש

האו״ם, וינה: חדשנות שיוצרת אימפקט

למה נסעתי עד לבנייני האו״ם בווינה, מה אפשר ללמוד משם על חדשנות חברתית ולמה חשוב לבחון את עקרונות ה-sdg בדרך לשנות את העולם? על החיבור בין חדשנות לקיימות

בונים עולם מונגש

האו״ם, וינה: חייבים לדבר על אוקראינה

במהלך פאנל בכנס בינ"ל במשרדי האו"ם בוינה, שעסק בכלל בפתרונות חדשניים מכל העולם והתמודדות עם מצבי חירום – הרגשתי שאני חייב לזעוק – שאני חושב

nir circle (4)

מעניין?

בואו נבנה את
הדבר הגדול הבא
אצלכם


צריכים עוד מידע מאיתנו?
רוצים לשמוע מה אנחנו יכולים לבנות בעיר שלכם או בארגון שלכם?
מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם בתוך כמה שעות