buildinn

מינכן: זה לא הרכבים, זו החשיבה

549 מילים על תערוכת החדשנות הגדולה בעולם בתחום הרכב שהתקיימה השבוע במינכן, 4 תובנות על השינוי ואף מילה על מכוניות

הייתי במינכן השבוע. בכנס הגדול לתחום התחבורה החכמה IAA, שמושך אליו רבים מכל העולם המנסים לאתגר ולהוביל את התחום על כל עורקיו. תחבורה שיתופית, חשמלית, עירונית, זעירה ועוד. ביקרתי באיזורים הפתוחים של הכנס, בתערוכות המשתלבות בנוף העירוני, ראיתי המון דברים מהעתיד, וחזרתי עם 4 תובנות עיקריות שלא קשורות לרכב בשום צורה.

זו החשיבה ההפוכה

אחד הדברים המעניינים והחשובים הוא ההסתכלות על דברים במנותק. את אחד הרעיונות המעניינים יצרו ב- BMW תחת הכותרת urbanaut. רכב שנראה כמו הכלאה בין חללית, פולקסווגן מסחרי של פעם, וסלון של איקאה עם עציץ. החלק היפה בו הוא החשיבה שמאחוריו. זה לא ניסיון נוסף לאתגר את הרכב העתידי, אלא חשיבה מנותקת בכלל מהרכב תחת הכותרת הפשוטה ״חזון של מרחב במקום של רכב״. השאלה היפה כאן לא מנסה לגרום לדבר הזה להיות קודם כל רכב עם הגה וחגורות, ואחכ מרווח – אלא הפוך. קודם כל מרחב, רעיוני, חוויתי, כזה שנראה מהעתיד, ואח"כ ממנו להגיע לרכב נוסע.

זו החשיבה על העיר

אחת הסוגיות שאותי הטרידה כל הזמן היא העיר. איך תראה העיר העתידית, מה זה עושה לעסקים בעיר כשעולים רכבים אוטונומיים, וחשמליים. איך נראה המרחב להולכי הרגל, ומה עסקים אמורים לעשות אחרת בהתנהלות שלהם, ביכולת להשאר חדשניים. זה נשמע כמו נושאים לא קשורים, אבל ההשפעה אדירה. ההסתכלות על השינוי העירוני מרתקת ואמורה להעסיק כל עיר נורמלית בארץ, המירוץ הזה ישפיע מהותית על התכנון העירוני, והיכולת של ערים לצעוד קדימה וליישם פתרונות שמקדמים קישוריות או להישאר מאחור. חזרתי עם הבנה ברורה לגבי הדרך שבה ערים צריכות לעסקים שלהן, ובעיקר למרחבי העסקים ואזורי המסחר.

זו החשיבה על החיבור בין נקודות

הרבה מהדברים שקורים כאן לא מתחברים, הם נראים כמו ערוצים מקבילים של התקדמות. אופניים חשמליות, רכבים זעירים, רכבים מרחפים, אוטונומיים ואחרים. אבל יש כאן תובנה יפה לגבי החיבור בין דברים שנראים לא קשורים והוא שמעורר את החשיבה. מה קורה להסעות לבתי הספר כשעוברים לתחבורה אוטונומית? מה קורה לאמבולנס אוטונומי? איך נראה הרחוב העירוני והחניות בו אם התחבורה שיתופית? היכולת לקחת שני נושאים שמתקדמים ולבחון את הממשק מעיפה את הראש – ואלו, עוד ממש ממש קרובים. החלק המעניין מתחיל כשמנסים להבין איך שרשראות אספקה אוטונומיות יכולות להשפיע על החקלאות והמזון שלנו.

זו החשיבה על חוויית המשתמש

התובנה הכי משמעותית שחוזרת כל הזמן מכל נגיעה כאן מתחילה בהבנה של חוויית המשתמש. בכל הרכבים החשמליים ראיתי מסכים שמאוד דומים למסך שיש לטסלה היום. ממש בקרוב זו כבר לא תהיה שאלה של טכנולוגיה, אלא שאלה של ממשק. עד כמה הוא נוח, אינטואיטיבי. זה כבר מחשב לכל דבר וזה הופך הכל לכזה שהמשקל המרכזי בו הוא בתוכנה ופחות בחומרה. כשהמשקל עובר לצד הזה, אנחנו צריכים לחשוב אחרת על המשתמש שלנו, מה באמת יצור לו הרבה ערך. הרכב נוסע, הם כולם יסעו, יהיו שקטים וחשמליים ואוטונומיים – מה יהיה הערך המוסף שייצור חוויה אחרת לגמרי?

***

יצאתי מכאן עם הרבה מחשבות מטורפות על העתיד של כולנו, אני מאמין שכדי לשרוד אותו אנחנו חייבים להעיז לחשוב אחרת, להכיר דברים שבחוץ, ולהכשל מהר ובזול. זו לא שאלה של רכבים, זו שאלה של ערים, של דאטה עצום, של שינוי ענק, של טכנולוגיה שמאיצה ועסקים שצריכים להישאר רלוונטיים. זו שאלה גדולה של נגישות ושל סדרי עדיפויות, שאלה של פערים חברתיים, ושאלה של מותגים שמעיזים וכאלו שנשארים מאחור.

אז ממש ממש בקרוב הדברים האלו יחנו וירחפו לכם ליד הבית, אבל בעיני הם לא הסיפור. לא כאן לפחות. לא אמרנו אף מילה על דגמי רכבים כי בעיני, הם לא הסיפור כאן, אלא השינוי שלנו האנשים. היכולת שלנו ושל הארגונים שלנו להישאר רלוונטיים בעתיד הזה.

פוסטים נוספים

בונים חדשנות

וורשה: קנבס הרעיונאות – איך לפצח את האתגר הגדול הבא?

כלי חדשנות חדש שבנינו בבילדאין השבוע שמסייע בפיצוח אתגר. קנבס הרעיונאות מאפשר חיבור בין 4 כלים שונים כדי לראות במקום אחד, במהירות ובזמן אמת מעל 40 פתרונות לאותו האתגר ובעיקר לבחון – מי מהם יוצר הכי הרבה ערך? דרישות סף: יכולת לקבל פידבק מאחרים, חיבור לאתגרים גלובליים, ויכולת לחלום ולהעיז

בונים עולם מונגש

האו״ם, וינה: חדשנות שיוצרת אימפקט

למה נסעתי עד לבנייני האו״ם בווינה, מה אפשר ללמוד משם על חדשנות חברתית ולמה חשוב לבחון את עקרונות ה-sdg בדרך לשנות את העולם? על החיבור בין חדשנות לקיימות

nir circle (4)

מעניין?

בואו נבנה את
הדבר הגדול הבא
אצלכם


צריכים עוד מידע מאיתנו?
רוצים לשמוע מה אנחנו יכולים לבנות בעיר שלכם או בארגון שלכם?
מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם בתוך כמה שעות