buildinn

דובאי: חדשנות מתחילה בשירותים (Toilets)

על הקשר שבין חדשנות ושירותים, ולמה הדגש הוא לא רק בטכנולוגיה. מסע לדובאי

פעם לפני עשור וחצי, כשהלכנו לבחור אולם לחתונה, אמר לנו בעל האולם שבאולם הכי חשוב זה השירותים. תהינו, הבטנו אחד בשניה והוא הסביר – ״הכל הצגה, תכנסו לשירותים של האולם ותבינו ברגע עם מי יש לכם עסק״.

קפיצה קדימה אחת עשרה שנים, כותב את הטור הזה על החוף בדובאי, איחוד האמירויות. מדינה שעד לפני חודש יכולנו רק לחלום לבקר בה. הכל פה גדול, מוגזם, ולא באמת מרגש, את רוב הזמן אני מקדיש לבניית ארמונות בחול עם הילדים, זה הדבר היחיד שחשוב לי כרגע.
אומרים שבשקט יש הרבה תובנות, וכך למדנו שיעור חשוב על חדשנות ושירותים.

בתא שירותים אחד בעיר, מצאנו כיור, ובמתקן נסתר סבוניה דגיטלית שמזהה תנועה, בכניסה מתקני אוויר חדשניים עוצמתיים של דייסון שמייבשים את הידיים בעוצמה של סילון, ואפילו לידו מתקן נייר עם עינית דיגיטלית. החוויה שלי הייתה כזו: שטפתי, מצאתי סבון, לקחתי קצת סבון, הסבון המשיך לטפטף גם אחרי, המנקה ניגש להעביר ניגוב, שטפתי ידיים במים, צעדתי לדייסון וטפטפתי על הרצפה, המנקה ניגב אחרי, הידיים לא היו יבשות (מייבשי ידיים לא באמת עובדים), לקחת נייר, 4 ניירות, ניגבתי ולא מצאתי את הפח. המנקה סימן שהפח ליד הכיור הראשוני (הגיון של מישהו). כשיצאתי הוא ניגב שוב את הכיור, דחס את הפח והעביר מגב על הרצפה. המון טכנולוגיות, שלא מתחברות, ומנקה אחד שעובד קשה.

שעה אחר כך, ארוחה משפחתית על הטיילת בסניף של רשת מזון בינ״ל, מתקן קטן – 40 ס״מ רוחב בגובה מטר . וחצי. מעיין כיור עם ברז מעליו – הוא על תקן מתקן שטיפת הידיים. לקח לי רגע להבין מה זה עושה והבחורה הסבירה. אתה לא זז, המערכות זזות. רק שים ידיים למטה. בהתחלה הגיע הסבון על הידיים, לאט לאט הוא הפך למים, וכשסיימו המים, יצאו לתוך הכיור בדיוק שתי מפיות, על הידיים שלי. כשסיימתי לנגב גיליתי שכל זה בנוי מעל פח הניירות. תענוג. מהיר, ללא מגע יד אדם, חכם והכי הכי חשוב יוצר ערך.

זה השיעור הכי חשוב, תזכורת לעצמנו לגבי מהי חדשנות. חדשנות היא לא טכנולוגיה משוכללת, היא לא תהליך אחר ושונה, היא לא נועדה להביא גדג׳טים או לנסות להעיף את הסכך. היא לפני הכל ואחרי הכל נועדה ליצור ערך – להפוך דברים לטובים, נכונים ובעלי ערך עבור מי משתמש בהם. ערך היא מילת המפתח.

חדשנות מתחילה לפני הכל ואחרי הכל ביצירת ערך. ואם זה לא יוצר ערך למשתמש, לארגון, וגם מצריך עובד סיזיפי שיתחזק את זה – זה הופך את זה לנוראי ורק מסרבל. וכשהיא נכונה – זה פשוט וואו. תזכורת לעצמנו בכל רעיון חדש ומהפכני לנסות להבין את הצורך האמיתי והערך שזה ייצור.

פוסטים נוספים

בונים חדשנות

וורשה: קנבס הרעיונאות – איך לפצח את האתגר הגדול הבא?

כלי חדשנות חדש שבנינו בבילדאין השבוע שמסייע בפיצוח אתגר. קנבס הרעיונאות מאפשר חיבור בין 4 כלים שונים כדי לראות במקום אחד, במהירות ובזמן אמת מעל 40 פתרונות לאותו האתגר ובעיקר לבחון – מי מהם יוצר הכי הרבה ערך? דרישות סף: יכולת לקבל פידבק מאחרים, חיבור לאתגרים גלובליים, ויכולת לחלום ולהעיז

בונים עולם מונגש

האו״ם, וינה: חדשנות שיוצרת אימפקט

למה נסעתי עד לבנייני האו״ם בווינה, מה אפשר ללמוד משם על חדשנות חברתית ולמה חשוב לבחון את עקרונות ה-sdg בדרך לשנות את העולם? על החיבור בין חדשנות לקיימות

nir circle (4)

מעניין?

בואו נבנה את
הדבר הגדול הבא
אצלכם


צריכים עוד מידע מאיתנו?
רוצים לשמוע מה אנחנו יכולים לבנות בעיר שלכם או בארגון שלכם?
מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם בתוך כמה שעות